Karlova köök

Eelmisel suvel valmis üks Karlova köök veidi julgemates värvides.

Tegu on vana puumajaga Karlovas, kus põrandad nagisevad, uksed kriiksuvad ja ahi praksub. Suurimaks mureks selles hubases kodus oli pime ja aegunud välimusega köök. Kuna köögimööbel ise on väga kvaliteetne, toekas ja terve, otsustasime selle ümber “tuunida”, mitte välja vahetada. Ka plaatide värvimine on omajagu kiirem ja kindlasti oluliselt soodsam, kui vanade väljalõhkumine ja uuesti plaatimine. Värvimine on jõukohane kõigile, samas plaatimine ei pruugi nii hästi õnnestuda, kui Sa seda varem teinud ei ole.

Keraamiliste plaatide värvimine

Niisiis, alustasime toonide valimisest- kahtlemata kõige raskem osa protsessist! Puhastasime keraamilised plaadid põhjalikult rasvast jm mustusest pesuvahendi ja piiritusega. Kogu protsessi kõige tähtsam osa on alumine pind hästi põhjalikult puhastada! Kruntisime ja seejärel värvisime juba õigete toonidega. Mina valisin välja 3 erinevat tooni rohelist ja jaotasin need suvaliselt, et tulemus oleks n-ö erinevate varjunditega.

Valisime  kõrgläikega metallivärvi! Miks? Selle koha pealt võin oma kogemuse põhjal öelda, et mida läikivam ja seega siledam värv, seda vähem takerdub sinna küüs või mõni muu terav ese, mis võib värvi sisse täkkeid teha. Kuna köögis on pottide-pannidega laamendamist ja rasvapritsmeid omajagu, siis matt värv sinna ei ole õige valik. Kõrgläiget või vähemalt poolläikivat värvi on kordades lihtsam pesta ja see püsib paremini.

Kui värvid kõik plaadid ühe tooniga, siis ei ole vuukide ülevärvimine vajalik (kui Sulle sobib, et vuuk on plaatidega samas toonis). Kuna meie värvisime kolmes erinevas toonis, siis käisin ka vuugivahed vuugipliiatsiga üle. 

 

Kapiuste/sahtli esipaneelide värvimine

Alustasime taas puhastamisest ja kruntimisest. Valisime väidetavalt hästi tugeva krundi, mis ei vaja enda alla isegi lihvi. Laisad, nagu me olime, käsitsi lihvida ei viitsinud ja piirdusime põhjaliku puhastamise ja krundiga. Reaalsus on see, et sellest ei piisa! Kui töödeldav pind vähegi kannatab, siis alati tuleb seda veidi karestada. Meie köögi kapiuksed on tammespooniga kaetud. Seda saab edukalt lihvida. Kuna olen harjunud lihvimismasinaga spooni kallal toimetama, siis julgen väita, et ma spooni läbi ei kuluta ja vale nurga alt katki ei lihvi. Kui Sa aga lihvimismasinaga sinapeal ei ole, siis tee need paar liigutust käisitsi. Krunt lisa alles lihvitud pinnale.

 

Katsime krunditud pinnad värviga, panime vanad käepidemed tagasi, lihvisime tammest tööpinna, katsime selle Osmo Topoil õlivahaga ja tegemist on nagu täiesti teise köögiga! Esialgu ehmusime ise ka, et sai vist liiga julge roheline, aga paari päevaga harjusime ja hakkas aina enam meeldima 🙂


2 aastat hiljem

Värv püsib endiselt plaatidel väga hästi! Ühe koha pealt kulutasin värvi kogemata nuustiku kareda poolega hõõrudes ja ühte kohta virutasin kogemata panniga vastu, aga need on ka ainsad defektid värvi sees.

Tööpind on kulunud ja vajab uuesti õlitamist (tegelikult oleks hea seda teha vähemalt kord aastas). Kui vähegi puidu originaaltoon meeldib, siis ma soovitaks õlitada naturaalset tooni õlivahaga, sest sellega saad pinna üle käia kartmata, et tulemus oleks ebaühtlane. Toonitud õlidega võib juhtuda see, et kohad, kus on veel vana õli all, jäävad intensiivsemat tooni, kui kohad, kus on vana kiht maha kulunud ja puit imab vahendi paremini sisse. Nii on mõnes kohas justkui üks kiht, mõnes 2. Meie valisime mingil põhjusel toonitud õlivaha ja ilmselt peame veidi ühtlasemaks lihvima enne, kui uuesti õliga katame.

Kapiuksed ei ole kahjuks nii hästi vastu pidanud, kui plaadid. Saatuslikuks sai laiskus, et lootsime lihvimata läbi ajada. Kuhu iganes küüs taha jääb, seal ootab kohe ka kriim, et teda avastataks. Kuna uksed olid enne tumedad, siis valge värvi alt paistab see eriti silma. Meie lastele meeldib ka autodega mööda seinu ja kappe sõita, isegi ponid kappavad aeg-ajalt neil ringi, seega oma panuse oleme andnud kõik, et meil oleks olemas uus projekt, mille eest hoolt kanda.

Kui Sinagi plaanid kodus remonti teha nii, et välja vahetada võimalikult vähe, siis jälgi mu nippe, nõuandeid ja õpi minu kogemustest. Jagan oma tööde tulemusi ja protsessi nii ausalt, kui oskan, et Sul oleks sellest kasu. Alati võid minu poole ka küsimustega pöörduda ja ehk saan aidata ka sisekujundusel või mööbli ümbertegemisel 😉

Aga kui hakkad köögikappe üle värvima, siis lihvi, krundi, ära vali täismatt värvi, kui vähegi võimalik. Kriidivärvid (nt Fusion) hakkavad väga hästi ka vähem töödeldud pindadele, aga selle võiks siis katta lakiga, et oleks lihtsam hooldada ja ei koguks nii palju plekke. Mida siledam pind (läikivam värv), seda vastupidavam kraapimisele.

 

 

Lisa kommentaar